Snímek obrazovky 18Snímek obrazovky 19

 

Projekt včelí stezka z Čestic do Krušlova

Snímek obrazovky 20

V roce  2018 se sešel spolek dobrovolníků z Čestic a okolí. Spojovalo je několik skutečností a to zejména včelaření a život v obci Čestice. Vznikl nápad, že by se mohla vytvořit interaktivní stezka pro děti i dospělé, která by vedla z Čestic k již známému Machovu včelínu do Krušlova.

Inspiroval nás život  známého místního včelaře pana Josefa Macha z Krušlova, který byl nejenom vyhlášený včelař, jenž se rád podělil o zkušenosti, ale také to byl velmi šikovný řezbář. Svůj včelín v průběhu života zdokonaloval četnými řezbami a vyřezávanými detaily, až vzniklo místo, které dokáže člověka zaujmout a naplnit pokorou, co dokázal jeden obyčejný - neobyčejný člověk. 

Na projektu se podílela celá řada místních lidí, včelařů a dobrovolníků. Bylo zpracováno 14. zastavení, které se týká života včel, včelaření a historie včelaření. Tato zastavení zprostředkovávají malým i velkým interaktivní cestou poznatky a vědomosti o včele. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet složit dřevěnou včelu, poznávají, kdo žije v úle a jejich životní poslání. Seznám se s řemesly včelky dělnice. Poznávají rostliny, keře a stromy. Skupina dětí si ve společné hře může vyzkoušet, co se děje v úle, když se včely rojí apod.

Včelí stezka se stala poměrně populární. Níže přikládám odkaz, který někteří sdíleli na různých web. stránkách. Včelí stezka už tam budem